Anmälan (simskola och vuxensim)
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Simklubben 1970
Fotboll

Alla barn/ungdomar ska få en chans att lära sig simma/träna simning
2025-06-19 17:00
Projektet Vän med vatten, ett samarbete mellan Svensk Simidrott och Majblomman

Vän med vatten - möjlighet att söka pengar från Majblomman

Alla barn/ungdomar ska få en chans att lära sig simma/träna simning!

 

Med hjälp av Majblommans pengar kan Svensk Simidrott erbjuda
500 barn per år kostnadsfri simskola eller simträning. Simklubben ansöker om subvention för behövande barn i deras verksamhet (man ansöker inte själv som privatperson).

 

Behöver din familj ekonomiskt stöd för höstens terminsavgift?

  • Ekonomiskt stöd: Föreningen kan ansöka om subvention för
    simskole-, tränings- och medlemsavgifter upp till 2 000 kr per
    barn/ungdom.
  • Vem kan söka?: Barn/Ungdomar som uppfyller kriterierna (under 18 år och i ekonomiskt utsatt situation).
  • Gratis simpaket: Varje deltagare får dessutom ett komplett
    simpaket (badmössa, simglasögon och badkläder) – allt som
    behövs för att känna sig välkommen och inkluderad!
  • Återrapportering: Vid återrapporteringen av deltagande behövs ett intyg om barnets situation (från t.ex. ledare, skolpersonal eller socialsekreterare).
  • Ansök: Enkelt att delta. Vi i SK70 måste skicka in ansökan senast 31 augusti 2025. Skicka ansökan till oss så hjälper vi till att skicka den vidare till Vän med vatten. Anmälan och frågor skickas till kansli@sk70.se

Platser delas ut löpande – så tveka inte att anmäla redan idag!

Anmälan till höstens SIMSKOLA med oss i SK70
2025-06-13 17:02
Anmälan till höstens SIMSKOLA öppnar enligt nedan.
  • Måndag 16 juni kl.10:00 för FÖRTUR (de som simmade hos oss terminen innan).
  • Måndag 23 juni kl. 10:00 för ALLA.

Alla som simmade hos oss VT2025 och/eller Intensivsimskolan 2025 har fått mail med info.

 

Hoppas vi ses i simhallen i höst!

Simklubben 1970 i Sandared söker CHEFSTRÄNARE
2025-06-11 16:38

Simklubben 1970 i Sandared söker CHEFSTRÄNARE

 

SK70 är den familjära simklubben med stort hjärta och engagemang i Sandared som startades 1970. Simklubben har en bred verksamhet med alltifrån simskolor i lilla bassängen för barn från 3 år till ren tävlingsverksamhet och vuxensimning. Simklubben har för närvarande ca 750 medlemmar, fördelat över alla verksamheter. Totalt simmar ca 60 barn/ungdomar i våra tävlingsgrupper. SK70 har goda träningsmöjligheter i en fin simhall (25 metersbassäng) med stor läktare. Därtill finns även god tillgång till träning i 50 metersbassäng på Borås Sim-arena. Klubben arrangerar tre simtävlingar varje år i egen regi.

 

Är du den vi söker?

SK70 söker nu dig som brinner för simidrotten och vill vara med att utveckla föreningen. Du ska motiveras av att leda och inspirera ungdomar i deras utveckling men också vara en förebild och mentor för våra yngre tränare i de lägre grupperna.

Du kommer arbeta i ett hängivet team av både anställda och ideella tränare. Därför ser klubben att du behöver trivas med att lyfta både våra simmare individuellt, likt väl hela gruppen, och kunna kommunicera med både aktiva, medarbetare, styrelse och föräldrar.

 

Varaktighet, arbetstid

Föreningen är öppen för olika upplägg gällande arbetstid och kontrakt.

Det finns både möjlighet till en 100% tillsvidaretjänst för dig som vill satsa på din egentränarutveckling och föreningen i ett längre perspektiv. Men föreningen ser också möjligheter för dig som vill arbeta mer på deltid, då i en mer delad roll.

Arbetstiderna är oreglerade – dagtid, kvällar och helger utefter de behov som finns och planeras i samråd med övriga i organisationen.

 

Arbetsuppgifter

Som chefstränare för verksamheten har du ansvar alla de delar som krävs för att driva en tävlingssatsande förening.

Praktiskt ska träningspass skrivas och utföras enligt simlinjens riktlinjer. Simtekniska detaljer ska kommuniceras och utvecklas, samt tävlingar ska genomföras.

Administrativt ska träningsupplägg med förankrad metodik över året skapas. Träningsläger ska planeras och genomföras, och individanpassad coachning ska utvecklas. Tävlingskalender ska tas fram med tydliga mål och syften. Planering och bemanning för timanställda tränare i resterande grupper ska utföras.

Strategiskt ska förbättringsarbetet för föreningen tas fram, med stöd och samarbete av styrelsen. Förbättringsarbetet är brett och slår på alla nivåer i föreningen, allt från kompetenshöjning till verksamhetsförbättrande åtgärder. Rapportering vid behov under styrelsesammanträden för att skapa ett naturligt och nära samarbete med klubbens styrelse, samt för att främja din egen utveckling.

 

Dina kvalifikationer

  • Utbildad i Svenska Simförbundets regi samt tidigare erfarenhet som simtränare och ledare. Föreningen erbjuda kontinuerlig kompetensutveckling.
  • Väl förtrogen med Simlinjen.
  • God administrativ förmåga. God datorvana. Meriterande med erfarenhet av SportAdmin.

Ansökan

Tillträde till tjänsten är omgående eller så snart som möjligt.

Ansökan, bestående av CV och personligt brev samt eventuella löneanspråk, mejlas snarast till ordförande Cecilia Baggesen-Gyllunger på: ordforande@sk70.se då urvalet sker löpande.

 

Upplysningar om tjänsten lämnas av ordförande Cecilia Baggesen-Gyllunger på telefon 0707-41 57 05.

Anmälan till årets INTENSIVSIMSKOLA öppnar måndag 14 april kl.10:00
2025-04-10 15:00
INTENSIVSIMSKOLAN 2025

Anmälan öppnar för ALLA måndag 14 april kl.10:00

OBS! Vårterminen inte är slut när vi öppnar anmälan vilket gör att alla inte hunnit få sin grupprekommendation. Om du vill ha en preliminär grupprekommendation för ditt barn kontakta våra Dagsansvariga ledare i simhallen eller vårt kansli.

I år är Sandareds simhall helt stängd v.25-33 så vi kan ej ha verksamhet efter skolavslutningen denna sommar. Vi blir även begränsade och kan inte starta lika många grupper i år som vi brukar ha. Vi kommer inte heller kunna öppna högre grupper tex Hajen eller Märkestagningsgruppen. Men ni med barn som rekommenderas Medley nybörjare, Medley fortsättning, Medley avancerad eller Teknik håll utkik efter årets sommarnyhet för de grupper som kommer presenteras under april 2025.

 

Datum: Helg + Måndag 17 maj-2 juni. Förmiddagar på lördag och söndag och eftermiddagar på måndag.

 

Grupper:

  • Nivå 1 Baddaren (en grupp öppnas) – vattenvana i lilla bassängen.
  • Nivå 2 Sköldpaddan (en grupp öppnas) – fortsättningsgrupp i lilla bassängen.
  • Nivå 3 Sköldpaddan Sim (en grupp öppnas, men ytterligare en kan öppnas om behov finns) – fortsättningsgrupp i lilla bassängen.
  • Nivå 4 Pingvinen (två grupper öppnas) – i stora bassängen när man kan simma 10m.
  • Nivå 5 Fisken (en grupp öppnas) – i stora bassängen när man kan simma 10m i magläge och 10m i ryggläge.

 

Pris: 750kr för 9 lektioner. Är man ny medlem tillkommer medlemsavgift på 200kr.

 

Vi förbehåller oss rätten att ställa in grupper eller ändra gruppers tider om det är få deltagare anmälda.

Välkommen till helgens simtävling Sandaredssimmet!
2025-03-13 10:10
Välkommen till helgens simtävling Sandaredssimmet!
 
Följ gärna helgens simtävling via Swimify!
 
Frågor från besökande klubbar besvaras under helgen av vår Tävlingskommitté på anmalan@sk70.se eller prata med en funktionär på plats i simhallen.
 
Frågor från våra egna simmare/föräldrar om tex lopp, tider eller samling besvaras av Linus och Sebbe i simhallen. Eller via chefstranare@sk70.se
 
Varmt välkomna till en härlig helg i Sandared med oss i SK70!
Välkommen på ÅRSMÖTE för Simklubben 1970
2025-02-11 09:10

Välkommen på ÅRSMÖTE för Simklubben 1970

Datum: Tisdag 11 mars 2025
Tid: Kl.19:00
Plats: Simklubbens kanslilokal. Alingsåsvägen 1 i Sandared.
Anmälan: Anmäl deltagande till kansli@sk70.se senast torsdag 6 mars

Vi hoppas att många av våra medlemmar tar chansen att delta och tycka till!

VARMT VÄLKOMNA!
Med vänliga hälsningar
Styrelsen för Simklubben 1970

Nyheter från våra grupper
Våra sponsorer , 11/06 16:49 
 
SK70
Sponsorer
Samarbeten